Merhaba ,

       Bu yazıda profesyonellik için en çok ihtiyacımız olan becerilerden  biri olan “Değişime açık olmaktan ve olumlu yaklaşımdan” söz etmek istiyorum.

        Her geçen gün sertleşen rekabet ortamında profesyonellik yaklaşımımız sürekli bir değişimi ve yenilenmeyi gerektiriyor. Ancak Akdeniz iklimine sahip ülkelerde bu değişimler bizi biraz zorluyor. Konfor alanlarımızdan çıkmak istemiyoruz. Her yeni durumu hayatımızı alt üst edecek bir engel olarak görüyoruz. Oysa, yeni dünya düzeninde, değişime direnç göstermenin sizi gerileteceğinden hiç şüpeniz olmasın. Binyıllardır biliyoruz ki; “Eğer sürekli ilerleme kaydetmezseniz, insana dair her şey geriler...”

           Her yeni güne, sanki kariyerinizin ilk günüymüş gibi başlamak enerjinizi yeniden şarj etmenizi sağlayabilir. Çünkü insanlar düşünerek inandıkları, imgeledikleri ve olacağına kesin gözüyle baktıkları şeyleri mutlaka yaşarlar.

Uzmanlar diyor ki: Yaşamda, en derin biçimde inandığımız, sıklıkla düşündüğümüz ve beklediğimiz, hayalimizde canlandırdığımız şeyleri tıpkı bir mıknatıs gibi çekeriz. Eğer düşüncelerimiz olumsuz, duygularımız güvensiz, korku ve endişe doluysa, olmasından korktuğumuz durumları, karşılaşmaktan kaçındığımız kişileri kendimize çekeriz. Ne var ki, eğer temelde yaklaşımlarımız olumluysa, beklentilerimiz ve düşüncelerimiz mutluluk ve ışıkla doluysa, düşlerimiz, hayallerimiz pozitifse, karşılaştığımız olaylar, durumlar ve kişiler bize mutluluk vereceklerdir. Demek ki, kurduğumuz düşlere, bizleri yöneten düşüncelere yüklediğimiz pozitif veya negatif enerji, aynı biçimde geri dönecektir.

             Her yeniliğin iyilik, güzellik ve mutluluk getirmesini bekleyenler, o değişimde olumlu bir yan görürken, her değişimi bir engel ve yeni bir zorluk olarak görenler, ektikleri bu olumsuz düşüncelerden mutsuzluk ve enerjisizlik biçeceklerdir.

            Aslında zihnimizin ve bedenimizin sınırları ve olayların sonuçları düşündüğünüzden farklı olabilir. Ne diyordu Şems-i Tebrizi; “Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir" diye endişe etme.Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?"

           Her yeniliğin size güzellikler getirmesini için, olumlu düşüncelerle dolu günler dilerim.    

           Kendinize iyi davranın. Sevgi, saygı ve dostlukla.