Akın BAŞAL Hakkında

Kariyer Merkezi

“Kariyer merkezi” isimli ücretsiz e-kitabımıza ulaşmanıza bir adım kaldı.
Yeni eğitimlerim, konferanslarım, kitaplarım,makalelerim ve son okuduğum kitaplarda altını çizdiğim bölümlerden sizi de haberdar etmemi ister misiniz?
Lütfen, akinbasal.com “haftalık bilgi paylaşımı” bültenine abone olun.

Abone olmadan indirmek için tıklayınız
ipsa scientia potestas est.
(Bilgi tek başına bir güçtür.)
Hiç, bilenle bilmeyen bir olur mu?
(Kuran-ı Kerim Zümer süresi 9. Ayet)
Hayatta en hakiki mürşit ilimdir
(Mustafa Kemal Atatürk)
Dünyayı değiştirebilmek için kullanabileceğiniz en güçlü silah: eğitimdir (Nelson Mandela)

Akın Başal

1974 Bursa doğumlu olan Akın Başal, orta öğretimini Bursa’da tamamladı. İlk olarak Ege üniversitesi Çeşme Meslek Yüksek Okulu Turizm Rehberliği bölümünü bitirdi. Ardından profesyonel turist rehberi olarak Bodrum Merkezli Batı Anadolu turlarında görev aldı. 1997 yılında Çanakkale üniversitesi Japonca Öğretmenliği bölümünde Japonca hazırlık sınıfı okudu.

1997 yılı sonlarında İstanbul’a yerleşti ve Yapı Kredi Bankası’nın yeni açılan çağrı merkezinin kuruluş aşamasında bulunarak ilk yıl müşteri temsilciği, sonraki beş yıl takım lideri olarak çalıştı. Aynı yıllarda İstanbul Üniversitesi Latin Dili ve Edebiyatı bölümüne de devam ederek 2002’de mezun oldu.

2004 yılında tamamladığı askerlik görevinin ardından ilk olarak çağrı merkezlerine yönelik eğitimlerde müşteri temsilcisi ve takım lideri yetiştirmekte rol aldı. 2006-2012 yılları arasında Eğitim Danışmanı olarak eğitimler verdi.


  • İletişim becerileri,
  • Takım olma ve Aidiyet,
  • Müşteri odaklılık,
  • Zaman Yönetimi,
  • Çatışma Yönetimi,
  • Etkileme ve İkna Becerileri,
  • Bireysel liderlik,
  • Türkiye’de Yeni kuşaklar ve Kuşak Çatışmaları
  • Stresle Başa Çıkma,  alanlarında eğitimler yürütmüştür.

2004 yılından beri 20 farklı ilde, 50’den fazla kuruma, 10 farklı konuda, 1500 gün seminer ve  40 bin katılımcıyla edindiği tecrübelerini Nisan 2012 tarihi itibariyle kendi adıyla verdiği seminerlerle devam etmektedir.

Çağrı Merkezleri konusunda yaptığı çalışmaları ve tecrübelerini 2006 yılında Sistem yayıncılık tarafından yayımlanan “ÇM’ de MT olmak” isimli kitabında anlatan Akın Başal, çağrı merkezi müşteri temsilcilerine özel yazılmış ilk Türkçe kaynağı sektöre kazandırdı. ( Çm de Mt olmak kitabı “ Kariyer merkezi” adıyla güncellenmiş ve sitemizde ücretsiz e kitap olarak çağrı merkezlerinde yeni çalışmaya başlayan müşteri temsilcilerine bir kaynak olarak sunulmuştur. İndirmek için tıklayınız…")

Özellikle bilim kurgu edebiyatla ilgilenen Akın Başal’ın birçok edebiyat dergisinde yayınlanmış öykü ve şiirlerinin yanı sıra öykü yarışmalarında aldığı birçok ödülü var.

İş hayatının ilk yıllarındaki genç profesyoneller için temel stres yönetimini anlattığı “Stres Yapmayan Stres Kitabı” ve Başal’ın çeşitli yarışmalarda ödül almış bilim kurgu hikayelerinin yer aldığı “Hata Kanunları” Crea yayınlarından çıkan diğer kitaplarıdır.

Türkiye’de yeni kuşaklar, kuşak çatışmaları ve iş dünyası için çözüm önerileri getirmeyi hedeflediği “Ş Kuşağı (Şımartılmış Çocuklar Kuşağı)” isimli kitabı, Akın Başal Eğitim Danışmanlığı ve Yayıncılık tarafından 2014 yılında yayımlanmıştır.

2016 ve 2018 yıllarında Patik Yayınları'ndan "Poyraz'ın gelecek öyküleri" üst başlığıyla ilkokul öğrencileri için 6 adet bilim kurgu öykü kitabı yayınlamıştır.

Akın Başal’ın zaman yönetimi tekniklerini ve önyargıları anlattığı “Türkiye’de Zaman Yönetimi - Önyargıları kırmak” isimli kişisel gelişim kitabıyla, “Mars akademisi” ve “Zor ödev” isimli çocuk romanları yine Patik yayınlarından 2019 ve 2020 yılında yayınlanmıştır.

Evli ve bir oğlu olan Akın Başal, iyi derecede İngilizce bilmekte ayrıca Japonca, Latince ve Antik Yunanca dillerine olan ilgisini devam ettirmektedir.